Ku Klux Klan Örgütünün Washington Eylemi

Ku Klux Klan

Ku Klux Klan örgütünün 1926 yılında Washington'da düzenlediği yoğun katılımlı yürüyüş, o zamanlar tespit etmek zor olsa da, 1926'daki geçit töreni muhtemelen Klan'ın popülaritesinin zirvesini etmektedir.

Ku Klux Klan (KKK) örgütü, 24 Aralık 1865'te ABD'nin Tennessee eyaletinde kurulmuş, siyahi karşıtı, beyaz üstünlükçüsü ve göçmen karşıtı, ırkçı bir gizli örgüttür. Kurucuları; Büyük Büyücü olarak bilinen Nathan Bedford Forrest, Yüzbaşı John C. Lester, Binbaşı James R. Crowe, John D. Kennedy, Calvin Jones, Richard R. Reed, Frank O. McCord'dır. Örgüt, "Birth of a Nation" filmi ile kendilerini bildirmişlerdir.

Ku Klux Klan örgütü, Amerikan İç Savaşı'nın ardından siyahilerin kazanmaya başladığı haklara, özgürlüklere ve siyah-beyaz eşitliğine karşı çıkmıştır. Amaçlarına ulaşmak için sertlik ve teröre başvuran örgüt iki kere dağılmasına karşın 1950 ve 1960'larda tekrar canlanmıştır. Ancak hiçbir zaman ilk zamanlardaki yüksek popülaritesine bir daha ulaşamamıştır. KKK günümüzde de birtakım bölgelerde sadece mahalli bazda propaganda yaparak varlığını göstermektedir.

KKK Washington Yürüyüşü

1915 yılında yayınlanan Birth of a Nation filminin bilgilerine erişmek için şu linke tıklayabilirsiniz: https://www.imdb.com/title/tt0004972/

Siz de sizi etkileyen bir olayın fotoğrafını, kısa bir içerikle bize gönderebilir ve Görsel Hafıza ailesine katılabilirsiniz!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme