HİTLER'İN ÖLÜM MANŞETİ: FÜHRERBUNDER'DE İNTİHAR

Hitler'in ölüm haberini gazete manşetlerinden öğrenen Polonyalı askerler.

2. Dünya Savaşı'nın sona ermesi ve Nazi Almanyası'nın yenilgisiyle birlikte, diktatör Adolf Hitler'in akıbeti de merak konusu olmuştu. Resmi kayıtlara göre Hitler, 30 Nisan 1945'te Berlin'deki yeraltı sığınağı Führerbunker'de intihar etmişti. Eşi Eva Braun ile birlikte siyanür kapsülü alarak canına kıydığı ve cesedinin yakın adamları tarafından yakıldığı söylenir. Ancak Hitler'in ölümüyle ilgili birçok komplo teorisi de ortaya atılmıştır. 

Bazı komplo teorisyenleri Hitler'in saklandığı sığınaktan kılık değiştirerek kaçtığını ve Güney Amerika'da saklandığını savunurken, kimileri de Sovyetler tarafından ele geçirilerek esir alındığını iddia etmiştir.  Elbette bu iddiaların hiçbiri somut delillerle desteklenmemiştir. 

Hitler'in ölümüne dair en somut kanıtlar, 1972 yılında Berlin'de yapılan kazılarda ortaya çıkarılmıştır. Bu kazılarda Führerbunker'in kalıntıları ve Hitler ile Eva Braun'a ait olduğu düşünülen iki kafatası bulunmuştur. Sovyetler tarafından yapılan incelemeler de kafataslarından birinin Hitler'e ait olduğunu doğrulamıştır. Sonuç olarak, Adolf Hitler'in 30 Nisan 1945'te Berlin'de intihar ettiği, genel kabul gören tarihsel bir gerçektir. Buna rağmen, ölümüyle ilgili gizem ve spekülasyonlar günümüzde hala devam etmektedir.

Şu yazılar dikkatinizi çekebilir:
Siz de sizi etkileyen bir olayın fotoğrafını, kısa bir içerikle bize gönderebilir ve Görsel Hafıza ailesine katılabilirsiniz!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder